Počas jarných prázdnin navštívila jedna z našich lektoriek Škótsko. Väčšinu pobytu strávila v hlavnom meste, Edinburgu, ktoré, aj napriek tomu, že je hlavné, je relatívne malé so svojimi cca 500.000 obyvateľmi. Vedeli ste však, že je zaradené medzi Unesco pamiatky a je rodným mestom autorov ako Arthur C. Doyle, Walter Scott alebo aj J. K. Rowlingovej? A vedeli ste, že stojí na pozostatkoch sopky?
Okrem hlavného mesta sa však vydala aj na výlet cez Highlands – tak sa nazýva hornatá časť Škótska, v ktorej nájdete mnoho lochov = jazier. Určite vám čosi hovorí známe Loch Ness, teda jazero Ness. Naša lektorka však veľa šťastia nemala a príšeru nezazrela. Zrejme sa schovávala kvôli daždivému počasiu. Okrem ineho má aj najväčší objem vody zo všetkých lochov v Škótsku.
Počas svojho výletu zavítala až do mestečka Portree na ostrove Isle of Skye. Z fotiek môžete vidieť, že Škótsko má krásnu prírodu, ktorá má istý mystický nádych – hlavne, keď vidíte kopce napoly zahalené hmlou. Mystická nie je však len kvôli tomu, ale aj kvôli bohatému folklóru, ktorý zahŕňa príbehy o vílach, selkies, teda ženách, ktoré sa menia na tulene alebo o kelpies, krásnych koňoch, ktoré sa vám môžu zjaviť pri jazerách, no akonáhle sa ich dotknete alebo, nedajbože, na ne vysadnete, stiahnu vás pod hladinu.
Ak ste ešte neboli, určite musíte Škótsko navštíviť. Keď sa tak však rozhodnete, určite buďte pripravení na premenlivé počasie a nejaký ten vietor. A ak pôjdete mimo sezóny, vyhnete sa veľkým davom turistov. Navyše, ak máte radi Harryho Pottera alebo seriál/knižnú sériu Outlander či film Brave Heart, Edinburg a Škótsko ako také, vidieť musíte.